Brouwerij De Fontein
Brouwerij
Opgericht: 2003
KvK-registratie: Brouwerij De Fontein V.O.F. (14070268)
- Webshop voor online verkoop (2020 - )Contactgegevens
Provincie: Limburg
Telefoon: 046-4262858E-mail: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
Vestigingsadres
Ondergenhousweg 156171 GW Stein
Bezoekmogelijkheden
Proeflokaal: JaRondleidingen: De brouwerij is op afspraak, met groepen, te bezichtigen. Tevens zijn diverse andere activiteiten, als proeverijen, op afspraak mogelijk.
Aangesloten bij

Horeca
Gasterie De FonteinGeschiedenis
Sinds 1915 - toen Brouwerij de Fontein haar poorten sloot - werd er in het Zuid Limburgse Stein geen bier meer gebrouwen. Op een nieuwe locatie, op een steenworp afstand van de oude, wordt de geschiedenis in 2006 weer nieuw leven ingeblazen. De historie en ambacht van de oude brouwerij leven in Brouwerij de Fontein voort in naam en traditie. Deze worden aangevuld met moderne technieken en een frisse uitstraling. Begin september 2003 ging de gemeenteraad van Stein akkoord met het plan om aan de Ondergenhousweg in Stein een bierbrouwerij met proeflokaal en een buitenterras te beginnen. De toestemming van de provincie volgde later. Stein moest het bestemmingsplan wijzigen om de brouwerij mogelijk te maken. Daarvoor was weer toestemming van de gemeente nodig. Daarna was het wachten op de monumenten-vergunning die nodig was om de hoeve te verbouwen. De brouwerij werd geopend op 20 mei 2006 door burgemeester Anton Barske van Stein.
Brouwerij De Fontein is een jonge, dynamische brouwerij. De brouwerij maakt bovengistende speciaalbieren in de breedste zin des woords. Rik Brouns en Lonneke Dings zijn de oprichters en eigenaren van de brouwerij. Beiden leerden het vak bij diverse brouwerijen zoals Brouwerij De Ridder in Maastricht en Brouwerij Sint Christoffel in Roermond. Rik studeerde levensmiddelentechnologie aan de Wageningen Universiteit, na eerst de LAS, MAS en HAS te hebben doorlopen. In juni 2003 studeerde hij af als levensmiddelentechnoloog, gespecialiseerd in de industriële microbiologie. Rik werkte aanvankelijk deeltijd als productontwikkelaar bij een snackfabrikant. Lonneke doorliep een soortgelijk traject, levensmiddelentechnologie aan de HAS en daarna Wageningen Universiteit en studeerde af in november 2004, gespecialiseerd in de levensmiddelenchemie. De brouwerij, en proeflokaal zijn gevestigd in een monumentale boerderij aan de Ondergenhousweg in Stein. Deze locatie behoorde van oudsher bij Kasteel Stein, wat gesitueerd is tegenover de brouwerij. De brouwerij is gevestigd in de oude graanschuur (1850) en het proeflokaal, met terras, is gevestigd in de voormalige dierenstal (1800). De bovenverdieping van het proeflokaal is verbouwd tot een groepsruimte die een 50-tal personen kan herbergen. Er worden alleen bovengistende speciaalbieren gebrouwen die vervolgens verkocht worden in het eigen proeflokaal. Buiten het proeflokaal worden de bieren hoofdzakelijk in de regio verkocht. Naast een aantal eigen merken produceert de brouwerij ook Bier-Op-Maat. Elk Bier-Op-Maat is uniek in samenstelling, smaak en karakter. In nauwe samenwerking met de opdrachtgever ontwikkelt de brouwerij het gewenste product.
Op 20 mei 2006 werd de brouwerij officieel geopend.
Verwijzend naar een overeenkomst uit 2005 ageerden in juni 2018 zo’n veertig omwonenden van brouwerij De Fontein in Stein tegen een uitbreidingsplan van het bedrijf. Het was destijds burgemeester Anton Barske die met brouwer Rik Brouns in een akte de vestiging van een kleinschalige brouwerij met proeflokaal en buitenterras vastlegde, in een gebied met natuur als hoofdfunctie en recreatief medegebruik en lichte horeca als ondergeschikte functies.
Brouwproces
De brouwketel is afkomstig van Spako uit Deurne en heeft een capaciteit van 5 hl. De ketel wordt zowel voor het maischen als het koken gebruikt. Na het maischen, het filteren via de filterkuip en het koken gaat het wort naar de hygiënische ruimte, waar het wort middels een platenfilter wordt gekoeld en de vergisting kan beginnen. In de koelcel bevinden zich twee lagertanks van elk 1000 liter (2 x 2 brouwsels). In het brouwerijlokaal staan er voor de klanten die een brouwsel van 5 hl willen nog twee lagertanks van 685 liter. Deze zijn afkomstig van Fullwood Packo uit het Belgische Zedelgem. De brouwerij heeft tevens de beschikking over een eigen reinigingsinstallatie voor flessen en fusten. De zolder boven het brouwerijgedeelte dient voor de opslag van mout, hop, glazen en fusten. Hier bevinden zich ook de schrootmachine en de twee warmwaterboilers. De mout wordt afgenomen van Bavaria (pilsmout) en Brouwland in het Belgische Beverlo (speciaalmouten). Er wordt gebruik gemaakt van een bovengist van Brewferm. Het brouwwater (leidingwater) ondergaat een voorbehandeling. De bieren worden afgevuld in 75 en 33 cl flessen.
In 2017 werd de brouwinstallatie vervangen door een 10 hl installatie (op stoom) en wordt er vrijwel uitsluitend vergist/gelagerd in cilindrisch-conische tanks.
Hop
Sinds 2020 heeft de brouwerij in de nabijheid van het terras een aantal hopplanten (Cascade) gepoot.
Steinder Bierfestival

Brouwerij De Fontein en Gasterie De Fontein organiseren sinds 2024 een bierfestival voor de promotie van ambachtelijke, in de regio geproduceerde, speciaalbieren. E-mail: steinderbierfestival@gmail.com.
Eigenaren
Brouwers
Bieren (33)
Regulier assortiment
Ambrozijn Bitter Blond Bluswater Cherubijn Euleteul Winter Euleteul Zomer Fliere Fluiter Herfstbock Limburgs Blond Limburgs Dubbel Limburgs Tripel Maaskanter Tarwebier Meibock Milkstout Oh Denneboom Paladijn RIS Sakamai Steinder Wit Winter WeizenOverig
De Gardist (Bier-Op-Maat) Hoppy Jan (Bier-Op-Maat) Inspirator Zomerblond (Bier-Op-Maat) Kaban (Bier-Op-Maat) Kasteel Elsloo Amber (Bier-Op-Maat) Lieteberg Honing Bier (Bier-Op-Maat) Resistent Tripel (Bier-Op-Maat) Roerdaler Gagelbier Vlaamsche Reus Blond (Bier-Op-Maat) Winter Jan (Bier-Op-Maat) Witte Jan (Bier-Op-Maat) Zware Jan (Bier-Op-Maat) Zwarte Heks (Bier-Op-Maat)Niet meer gebrouwen bieren (9)
Overig
Bercktbier (Bier-Op-Maat) De Huyskamer Elegant De Huyskamer Ge'won Stoer De Huyskamer Zie'de Dubbel Iki Librije Iki Refreshment Openingsbier Same Old Beer Schunck TantesbierOrganisatie Bierevenementen
Literatuur
In het nieuws
-
Brouwerij De Fontein (Stein) gaat bier met bluswater brouwen
WijLimburg, 26 april 2017, Maurice van der Linden -
Brandweermannen bedankt met speciaal blusbiertje
De Limburger, 26 april 2017, Erwin Schmidt -
Historie van het pand van Brouwerij de Fontein
De Limburger, 01 juli 2020, Jan Smeets - Stichting Erfgoed Stein
Aanvullingen voor deze pagina kunnen worden doorgegeven via feedback-knop