Fraterbier
Brouwerijhuurder
Opgericht: 2019
KvK-registratie: Fraterbier (73479055)
- Eigen hopveld (2021 - )Contactgegevens
Provincie: Overijssel
E-mail: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.Vestigingsadres
Marledijk 278198 KP Marle (gemeente Olst-Wijhe)
Hopveld
Marledijk 278024 PG Marle (gemeente Olst-Wijhe)
Bezoekmogelijkheden
Proeflokaal: NeeGeschiedenis
Ooit brouwden de bewoners van het Fraterhuis op het terrein van Camping 't Klooster aan de Ellenhoorn 6 in Wapenveld hun eigen bier. Roel Docter, voorzitter van de Stichting Recreatie Wapenveld, nam samen met legerpredikant Mark Boersma het initiatief voor het opnieuw op de markt brengen van het Fraterbier. Er werd gestart met Frater Blond en Frater Tripel die in de regionale horeca verkrijgbaar waren.
De naam van de brouwerij is afgeleid van het klooster Hulsbergen in Wapenveld. Van 1407 tot 1578 heeft in Wapenveld (toen nog buurschap Hulsbergen) een klooster van de Moderne Devotie gestaan: klooster Hulsbergen. De fraters woonden daar bij elkaar in een leefgemeenschap. Op het hoogtepunt van zijn bestaan, rond 1500, had het klooster Hulsbergen (ook wel fraterhuis Sint Hiëronymus genoemd) zo’n 450 hectare grond in bezit, een forse veestapel, enkele molens en een steenbakkerij.
Het Fraterbier werd ingekocht bij Micro Brouwerij Puik Bieren.
Sinds 2021 wordt er op een steenworp afstand door Brouwgilde Hulsbergen gebrouwen in een monumentaal gedeelte van de oude Euroma fabriek (kruiden en specerijen) aan de Kloosterweg 3 in Wapenveld: het FraterLab. De vereniging werkt sinds 2022 aan een microbrouwerij. Ofschoon in 2022 de inkoop en verkoop van het bier gestaakt bij Micro Brouwerij Puik Bieren is het uiteindelijk de bedoeling om weer bier op commerciele basis op de markt te brengen. Tot die tijd blijft het gilde hobbymatig brouwen in haar kleine hobbyketels alsook een 120 liter installatie.
In mei 2023 werd een nieuw bier op de markt gebracht: Frater 10.
Hopveld
In de lente van 2021 werden er op vier verschillende locaties in en om Wapenveld hop (Cascade) geplant.
Eigenaren
Bieren (3)
Regulier assortiment
Frater 10 Frater Blond Frater TripelIn het nieuws
-
Kloosterlingen brouwden eigen bier
Veluws Nieuws editie Epe-Heerde, 10 april 2019, Jan Nitrauw -
Eerste Fraterbiertjes geopend
Nieuwsblad Schaapskooi, 5 april 2019, Redactie Schaapskooi -
Burgemeester tapt Fraterbier
Veluws Nieuws editie Epe-Heerde, 10 april 2019 -
Fraterbier in het klooster
Lutherachterna, 13 augustus 2020 -
Predikant Mark (59) uit Wapenveld gaat met militair pensioen, maar blijft kwetsbare soldaten helpen met bierbrouwerij
De Stentor Regio Veluwe, 28 oktober 2020, Jan Nitrauw -
Brouwgilde Hulsbergen brengt Frater 10 op de markt
Nieuwsblad Schaapskooi, 17 mei 2023
Aanvullingen voor deze pagina kunnen worden doorgegeven via feedback-knop: